Świadczenie urlopowe – obowiązek czy możliwość przyznania
Jeżeli pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników nie poinformował ich w styczniu 2017 r., że w tym roku nie wypłaci świadczeń urlopowych, powinien je przyznać każdej osobie udającej się na 14-dniowy urlop.
Roman Zemanek, starszy specjalista ds. Prawnych Państwowa Inspekcja Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu
- Pracuję w małym zakładzie pracy, zatrudniającym 15 pracowników. W sierpniu będę miał urlop. Czy w związku z tym przysługuje mi jakieś dofinansowanie z funduszu socjalnego? – pyta czytelnik.
Z 1 stycznia 2017 r. uległa zmianie ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 800 ze zm.). W świetle tej zmiany obowiązek tworzenia funduszu mają:
- pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, oraz
- pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, którzy tworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.
Ustawa wskazuje także, że pracodawcy zatrudniający – według stanu na 1 stycznia danego roku – co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, powinni tworzyć fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.
Nie wiadomo, czy pracodawca, u którego pracuje czytelnik, utworzył – mimo braku takiego obowiązku – zakładowy fundusz socjalny. Jeżeli tak, to wszelkie świadczenia z takiego funduszu wypłacane są na podstawie zakładowego regulaminu świadczeń socjalnych (nie może on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta